Dühös leszek és vagyok, ha a környezetszennyezésre gondolok, mekkora kárt okoz az emberiség saját élőhelyén. Elfacsarodott a szívem, amikor ismét látnom kellett Kocsis Tibor filmjében a Tisza katasztrófáját.
hirdetés
Hajlamos az ember a felejtésre. Ezt vettem észre magamon, amikor elkezdődött Kocsis Tibor filmje a Tiszáról. A Tisza szép, s Kelet-Magyarország meghatározó tájegysége, a miénk. Klassz Tisza-túrákon részt venni, gyönyörködni a vadregényes tájban, a madarakban, a Tisza-virágzásban, a csendben. Kapunk a folyótól, töltődünk a természetben, de egy csapásra tönkretesszük. Kocsis Tibor a Tisza nyugodtságát mutatja be az első tíz percben, majd visszatérünk a 2000-ben történt ciánszennyezésre. Kocsis végigdokumentálta a katasztrófát. A halpusztulást, a tiszai emberek reménytelenségét. Torok szorító képek elevenedtek meg a vásznon. A szakemberek tanácstalansága, mi lesz ezután, mi lesz a Tiszával, holt lesz-e, vagy kiheveri ezt az ökotraumát?
A képeket nézve döbbentem rá, hogy több mint öt éve történt mindez, s én elfelejtettem az érzést, ami a ciánszennyezés idején volt bennem. Elfelejtettem, mekkora kincse az országnak ez a folyó, és mindennap az a veszély fenyegeti, hogy egyetlen élőlény sem lesz benne. Tenni kell, óvni kell mindent, ami körülvesz bennünket. A természet közhellyel élve csodálatos, de valóban így van, hiszen a Tisza túlélte ezt a traumát, s ma ismét halak, növények és más mikroélőlények gazdagítják a vizet, és legfőképpen élnek a kérészek is, s nem tűnt el örökre a Tisza-virágzás.
Kocsis Tibor filmre vette Magyarország erőfeszítéseit, hogyan elemezték nap, mint nap a folyóvizet, hogyan telepítettek több tonna halat újra a Tiszába, s reménykedtek, hogy visszaáll a kényes egyensúly. Ez azonban viszonylagos, hiszen Romániában több arany- és nehézfém bánya működik, gondatlanul, nem kímélve a környezetet, pusztítva a természetes folyóvizeket. A Tisza is fenyegetve van, hiszen Románia folyóvizeinek vízgyűjtője. Dühítő, hogy a multigazdag vállalatok olyan országba települnek költségtakarékosságból, ahol kezdetlegesek a környezetvédelmi előírások, így bátran pusztíthatnak. Romániában holt folyó az Aranyos, a Veres patak és számtalan más folyóvíz, a helyieknek már nem tűnik fel az újabb szennyezés, hiszen már megszokták, hogy a patakokban elszíneződött, zavaros víz csörgedezik, amin még átkelni is veszélyes.
Kocsis dokumentumfilmje alaposan járja körbe a problémát, jó ritmusú a film, s olyan tényeket is feltár, amikről nem nagyon tudtunk eddig. De a kérdések továbbra is ott vannak megválaszolatlanul.
Hogyan lehet megállítani az effajta vállalatokat? Mit tehetünk mi? Tétlenül nézzük, hogy a Tisza is erre a sorsra jusson? Csak a düh és a tehetetlenség érzése gyűlik bennem és film végére tuti Greenpeace tag szeretnék lenni!
Időzített bomba
Rendező-operatőr: Kocsis Tibor
Szerkesztő: Konecsny Emőke
Narrátor: Végvári Tamás